Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

2024 Field Team Announcements

U16 National Championships, 4 - 11 April 2024. Hobart, TAS.

Under 16 Boys State Team

Coach: Alan Charlton

Assistant Coach: Tahlia McKenzie

Manager: Roslyn Drury

Name Association Sponsors
Brayden Brook Sydney East  
Lachlan Chyb Wagga Wagga Guzman Y Gomez Wagga Wagga, Riverina Endovascular
Archie Clark Hockey New England  
Archie Daley Parkes Cutting Edge Lawns Parkes
Aaron Findley North West Sydney Sally Findley Psychology
Levi Fischer Hockey Coffs Coast G.J. Gardner Homes Coffs Coast
Albert Forbes Newcastle  
Felix Fung Sydney East Briars Hockey Club
Jett Johnstone Parkes  
Justin Murray Illawarra South Coast Freedom Screens South Coast NSW
Louis Olsen Sydney South Sutherland District Hockey Club
Sam Peoples Illawarra South Coast OmegaFit
Luke Schmude Hockey New England Sports Power Armidale, Graymont Attunga
Zayden Third Grafton  
Max Venables Far North Coast Lickiss Fabrications, The Badgers Bristle
Sam Westcott Parkes Parkes Security Storage

U16 National Championships, 4 - 11 April 2024. Hobart, TAS.

Under 16 Boys Blues Team

Coach: Kieran Govers

Assistant Coach: Elizabeth May

Manager: Madii Himbury

Name Association Sponsors
Leo Allan Manning Valley  
Hamish Anson-Smith Newcastle Newcastle Elevators
Isaac Braganza Metropolitan South West Versatile Property Services Pty Ltd
Will Daymond Bathurst  
Hamilton Dobson Central Coast Lake Munmorah Pre-School Kindergarten
Riley Fernance Newcastle Hunter Coast Developments Pty Ltd
Nate Fields Metropolitan South West ACM Autoparts
Cooper Holmes Sydney East  
Neel Jetley North West Sydney  
Tully Johnson Sydney South  
Zanda Johnstone Parkes  
Zachary Jones Sydney East  
Samuel Ottaway Goulburn  
Casey Petersen  Goulburn  
Samuel Quince Parkes  
Luke Whitty Hockey New England Hunts Carpets & Blinds
Henry Yeoland Northern Sydney and Beaches Norwest Strikers Hockey Club, Parking Asset Advisory

U16 National Championships, 4 - 11 April 2024. Hobart, TAS.

Under 16 Girls State Team

Coach: Jade Close

Assistant Coach: Glenn Johnstone

Manager: Kim Taylor

Name Association Sponsors
Maya-Elise Almenara del Solar North West Sydney  
Annie Barnes Northern Sydney and Beaches  
Phoebe Blake Goulburn Ray White Canberra
Kalahni Crews Sydney South  
Shanae Crispin Grafton Dougherty Property, Ray White TKG
Anneliese Cullen Metropolitan South West ASG Insurances
Lucy Deiderick Hockey New England Stephen Deiderick Bricklaying, Daneli Farms
Dakota Drennan Central Coast  
Ella Dunstan Northern Sydney and Beaches Manly Car & Truck Rentals
Airley Goodridge Sydney East Glebe District Hockey Club, Briars Hockey Club, Mortgage Choice Concord
Jarra Gooley Northern Sydney and Beaches QRS Electrical Pty Ltd
Mikayla Guider Metropolitan South West Nextgen Early Learning Centre, Coutts Lawyers & Conveyancers
Lara Hanger Goulburn Southern Mining and Plant Maintenance, Enviroact Plumbing, Mind Body Republic
Evie Laverty Coffs Coast Apparat-Chick Pty Ltd
Matilda Reitz North West Sydney CR Orthopaedics
Jessica Weatherall Sydney East Glebe District Hockey Club

U16 National Championships, 4 - 11 April 2024. Hobart, TAS.

Under 16 Girls Blues Team

Coach: Troy Scott

Assistant Coach: Priya Bourke

Manager: Tahnae Apps

Name Association Sponsors
Jonti Adamson Newcastle  
Georgia Baillie Bathurst  
Ellyce Bestwick Bathurst  
Miki Cooper Sydney East Glebe District Hockey Club
Ella Craven-Sands Newcastle Smart Trailers, Focus Building Management
Hannah Edwards Northern Sydney and Beaches QMS Media, Channel Factory, KIIS
Laura Hall Tamworth Shay Brennan Constructions, Hertz Tamworth, Paradise Tourist Park, NS Energy - Solahart Tamworth
Cassidy Hanrahan Orange Orange Ex-Services Club
Molly Heffernan Northern Sydney and Beaches  
Erin Kelly Northern Sydney and Beaches  
Ashlee Morgan Hockey New England  
Jami Maroney Sydney South  
Angelina Ottery Newcastle Jenkins Legal & Advisory, FC Glass & Aluminum
Layla Pace Central Coast  
Ella Tanna Tamworth  
Heidi Zwiers Hockey New England West Orange Motors, Forefront Services

U18 National Championships, 3-11 July. Gold Coast, QLD.

Under 18 Boys NSW State Team

Coach: James Wright

Assistant Coach: Mark McDermott

Team Manager: Britney Gwynne 

Name Association Sponsors
Oliver Bestwick North West Sydney Westate Property
Archie Clarke Tamworth  
Toby Collins Parkes Step Up Financial Group
William Collins North West Sydney  
Ashley Dimmock Newcastle  
Jared Findley North West Sydney Sally Findley Psychology
Kalani Franklin Far North Coast Australian Concrete Mats
Henry Jones Illawarra South Coast Sutherland District Hockey Club
Jack Marshall Tamworth John Mathews Transport
Sam McGregor Metropolitan South West  
Finlay Morris North West Sydney  
Justin Murray Illawarra South Coast Sutherland District Hockey Club, Freedom Screens South Coast
Ethan Nicholls Metropolitan South West  
Finnigan Robinson Far North Coast Tuatara Construction
Joshua Robson North West Sydney  
Blake Scicluna Tamworth  
Oskar Smith Sydney East  
Henry Tyree Sydney East  

U18 National Championships, 3-11 July. Gold Coast, QLD.

Under 18 Boys NSW Blues Team

Coach: Tom Brown

Assistant Coach: Taquira McGrath

Team Manager: Graeme Ferguson

Name Association Sponsors
Kade Anderson North West Sydney  
Timothy Arthur Illawarra South Coast Amcal Plus Woonona
Ozzie Cameron Newcastle The Junction Hotel
Albert Forbes Newcastle  
Lewis Gifford-Cock Central Coast  
Hamish Geraghty North West Sydney  
Zanda Johnstone Parkes Parkes Services and Citizens Club
George Mitchell Far North Coast  
Lennox Neilson Hockey New England  
Kane Nutley Newcastle  
Louis Olsen Sydney South  
Lukas Overhoff Northern Sydney and Beaches  
Luke Schmude Hockey New England Slam Sportswear, Graymont Attunga
Gurmann Singh Pawar North West Sydney Black Star Transport
Cedric Timpers North West Sydney  
Tobias Toohey Port Macquarie Hastings  
Max Venables Far North Coast Decle Drilling
Max Yeoland North West Sydney Parking Asset Advisory

U18 National Championships, 3-11 July. Gold Coast, QLD.

Under 18 Girls NSW State Team

Coach: Adrian McGrath

Assistant Coach: Rick Fischer

Team Manager: Helen Willis

Name Association Sponsors
Maia Adamson Hockey Coffs Coast Hanks Kitchen, TLE Electrical - Grafton, Clarenza Pastoral
Tori Adamson Newcastle Stepz Fitness Lake Macquarie, Belle Property Lake Macquarie, McGrath Lake Macquarie
Makenna Barnett-Suey Tamworth DKW Electrical, The Pub Group
Hannah Baxter Newcastle  
Eliza Berrick Grafton Access Fuel
Bella Croker Goulburn  
Emma Davidson North West Sydney  
Lola Dorman North West Sydney  
Dakota Drennan Central Coast  
Lara Drennan Central Coast  
Anastacia Flack Metropolitan South West Teresa Flack
Grace Jones Goulburn  
Lily Kable Bathurst Woodville Park
Hollie Matthews Far North Coast  
Molly Robinson North West Sydney PLC Sydney, Vigil Tech Pty Ltd
Martina Williams Grafton  
Lahni Woodger Sydney South  
Matilda Woolnough Newcastle Intelligent Energy Services

U18 National Championships, 3-11 July. Gold Coast, QLD.

Under 18 Girls NSW Blues Team

Coach: Katrina Cochrane

Assistant Coach: Andrew Parker

Team Manager: Kia Fabian

Name Association Sponsors
Katelyn Bates North West Sydney African Vibe
Mackenzie Bell Newcastle Bluewater Electrical Services
Kalahni Crews Goulburn  
Fern Deshon North West Sydney  
Zara Dunn Illawarra South Coast Alpha IT Solutions
Chloe Fader North West Sydney  
Isabelle Galland Goulburn Manly Paradise Hotel
Stormlee Gates Sydney East  
Tayla Grabham Metropolitan South West  
Taylah Jones Metropolitan South West Danny Jones Pty Ltd
Carys Kelly Northern Sydney and Beaches  
Evie Laverty Hockey Coffs Coast  
Georgia O'Grady-Shorten Illawarra South Coast Star-t Write Occupational Therapy
Annabelle O'Hara North West Sydney  
Elizabeth Ray Tamworth Cressfield
Shaniqua Williams Grafton  
Shelera Williams Grafton  
Alyvia Wilson Hockey New England  

U18 National Championships, 3-11 July. Gold Coast, QLD.

Under 18 Shadow Players

Under 18 Boys

Name Association
Joseph Coles Northern Sydney and Beaches
Kael Cook Grafton
James Robinson Parkes
Charlie Straw Tamworth
Lewis Gifford-Cock Central Coast
Kyle Hammond Northern Sydney and Beaches
Darcy Ryder Metropolitan South West
Declan Thorne Central Coast
James Reynolds Sydney East

 

Under 18 Girls

Name Association
Bridgette Bell North West Sydney
Trinity Brook Sydney South
Lily Crockett Newcastle
Annaliese Cullen Goulburn
Audrey Finch Goulburn
Jarra Gooley Northern Sydney and Beaches
Hayley Marshall Far North Coast
Alana Miller Central Coast
Elly Thornberry Parkes
Molly Williams  Hockey Coffs Coast

U21 National Championships, 13 - 20 March 2024. Newcastle, NSW.

Coach: Ben Brown

Assistant Coach: Wayne Southwell & Sarah Dredge

Manager: Phillip Carey

Name Association Sponsors
Michael Arthur  Illawarra South Coast Amcal Plus Woonona
Angus Callinan Sydney South  
Fletcher Craig Goulburn  
Dylan Downey Goulburn  
Jared Findley North West Sydney Sally Findley Psychology
Lukas Gremm Newcastle Grimmel Pty Ltd
Kian Johnson Sydney South  
Koby Johnstone Parkes Parkes Services & Citizens Club
Zakary Keelan Sydney South  
Jett Leong North West Sydney  
Toby Mallon Sydney East  
Tyler McCann Hockey New England  
Fletcher Norris Bathurst Knickerbocker Hotel, Kings Hotel, Royal Hotel Oberon, Chatswood RSL
Ryan Oschadleus Hockey New England Act Knowledge
Dylan Simmons Illawarra South Coast  
Bayden Smith Newcastle United Safety & Survivability Corporation
Kurt Walters Newcastle H5 Healthcare, Melissa and Tony Barton, RSF Commercial Interiors
Ryan Woolnough Newcastle  

U21 National Championships, 13 - 20 March 2024. Newcastle, NSW.

Coach: Ben Senior

Assistant Coach: Nicole Beaton & James Hanger

Manager: Nicole Simpson

Name Association Sponsors
Ellie Baldwin Newcastle  
Hunter Baldwin Newcastle  
Grace Baxter Goulburn  
Ella Car Central Coast  
Emmalee Croker Goulburn  
Lola Dorman North West Sydney  
Ashleigh Ensbey Hockey Coffs Coast Ensbey Farming Pty Ltd
Nicola Farquharson Orange  
Jessica Healey Orange Willowdene Constructions Pty Ltd, MC Homes Pty Ltd
Chloe Holmes Sydney South  
Chelsea Holmes Sydney South  
Makayla Jones Goulburn  
Alana Kavanagh North West Sydney  
Lili Maroney Sydney South  
Amalia Patterson North West Sydney  
Georgie Smithers Goulburn  
Kendelle Tait North West Sydney Inside the D Coaching
Elizabeth Yanco Northern Sydney and Beaches  

Country Championships Men's Team

Coach: Jai Singhota

Assistant Coach: Sally Schmidt

Manager: Leon Robertson

Name Association Sponsors
Justin Alford Grafton  
Mitchell Brain Lithgow  
Zane Drennan Central Coast  
Isaac Drennan Central Coast  
Sam Griffith Tamworth  
Niranjan Gupte Wagga Waga  
Tim Hardy Tamworth MGA Insurance Group (TJH Enterprises Aust Pty Ltd)
Cody McCann Hockey New England RMT
Taj McIntosh Port Macquarie Hastings  
Nicholas Milne Lithgow  
Joshua Perry Hockey Coffs Coast  
Gus Schofield Southern Highlands  
Thomas Searl Parkes  
Cooper Smith Central Coast  
Jack Westcott Parkes Parkes Security Storage Sheds
Tyler Willott Central Coast  

Country Championships Women's Team

Coach: Wayne Gaynor

Assistant Coach: Katie Nolan

Manager: Leanne Andaloro

Name Association Sponsors
Clare Bosman Lithgow  
Kayley Boye Goulburn  
Flo Davidson Tamworth Davidson Bros Electrical, GCM Lighting and Electrical, Monogram IT
Lucy Frame Tamworth  
Courtney Hogan Dubbo  
Holly Hurford Illawarra South Coast  
Amelia Leard Lithgow  
Rylee Millar Lithgow Black Gold Motel
Chloe Neal Manning Valley Little Beginnings Learning Centres, Mick Neal Pty Ltd
Tamika Potter Lithgow Warren Bostock PTY LTD
Eloisa Purtell Parkes  
Emmie Searl Parkes  
Meghan Searl Parkes  
Abigail Simpson Nepean/Parkes  
Emily Thompson Bathurst  
Lara-Mae Watts Manning Valley  
Samantha White Goulburn  
Emma White Bathurst The Victoria Hotel, Joemla Pastoral Company

2025 Squad Announcements

U21 Women's Squad

Name Association
Millie Fulton Bathurst
Samantha Brown Bathurst
Kelsey Webb Bathurst
Honor Roberts  Bathurst
Summer Tancred Central Coast
Ella Carr Central Coast
Lara Drennan Central Coast
Hollie Matthews Far North Coast
Alana Albertini Far North Coast
Lucinda Nash Goulburn and District
Grace Jones Goulburn and District
Emmalee Croker Goulburn and District
Georgie Smithers Goulburn and District
Grace Baxter Goulburn and District
Breah Fischer Hockey Coffs Coast
Holly Hurford Illawarra South Coast
Bridie Lewis Illawarra South Coast
Lilly Twigg Illawarra South Coast
Maddison Agnew Illawarra South Coast
Jemma Murray Met South West
Charlotte Manny Met South West
Maya McGrath Nepean
Ellie Baldwin Newcastle
Hunter Baldwin Newcastle
Matlida Woolnough Newcastle
Hannah Baxter Newcastle
Maddison Drewitt Newcastle
Lola Dorman North West Sydney
Lily Kable North West Sydney
Bridgette Anable North West Sydney
Amalia Patterson North West Sydney
Emma Davidson North West Sydney
Jessica Healey Orange
Meg Searl Parkes
Charlotte Tarleton Port Macquarie Hastings
Phoebe Cox Sydney East
Grace Matthews Sydney East
Chloe Holmes Sydney South
Lahni Woodger Sydney South
Christine Flack Sydney South
Makayla Jones Goulburn and District
Sylvia Knott Newcastle
Zayna Jackson Newcastle
Chloe Neal Manning Valley
Lillianah Williams Manning Valley
Riley Constable Parkes

U21 Men's Squad

Name Association
Michael Arthur Illarwarra South Coast
Billy Bradford Far North Coast
Ethan Brooks Metro South West
Sam Carr Central Coast
Toby Collins Parkes
William Collins North West Sydney
Fletcher Craig Goulburn
Ashley Dimmock Newcastle
Dylan Downey Metro South West
Ryan Dunford Parkes
Jared Findley North West Sydney
Lukas Gremm Newcastle
Sebastien Griffith North West Sydney
Sam Griffith Tamworth
Jaylen Harrison North West Sydney
Finlay Healey Central Coast
Edward Hunt Newcastle
Henry Hunt Newcastle
Kian Johnson Metro South West
Jett Leong North West Sydney
Lachlan Lidbury Newcastle
Kane Macfarlane Dubbo
Thomas Magann Newcastle
Toby Mallon Metro South West
Tyler McCann Hockey New England
Ben Morrison Illarwarra South Coast
Edward Murray Dubbo
Riley New Newcastle
Ethan Nicholls Metro South West
Fletcher Norris Bathurst
Ambrose Page Coffs Coast
Joshua Perry Coffs Coast
Luke Potter Illarwarra South Coast
Joshua Robson North West Sydney
Thomas Searl Parkes
Dylan Simmons Illarwarra South Coast
Bayden Smith Newcastle
Coady Stone Sydney East
Kye Sutherland Metro South West
Orlando Travis Sydney East
Kurt Walters Newcastle
Jack Westcott Parkes
Ryan Woolnough Newcastle

Archives